Po co stosuje się probiotyk przy antybiotykoterapii?

Głównym powodem dla którego zaleca się stosowanie probiotyku przy antybiotykoterapii jest fakt, że niesie ona ze sobą ryzyko powikłań lub działań niepożądanych. Udowodniono, że od 3 do 10% dorosłych pacjentów oraz 11-40% dzieci boryka się z biegunkami podczas antybiotykoterapii, co spowodowane jest zaburzeniami równowagi flory bakteryjnej. W skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do występowania rzekomobłoniastego zapalenia jelit, wywoływanego przez beztlenową laseczkę Clostridium difficile, będącego poważnym powikłaniem. Dlatego najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom przy antybiotykoterapii jest stosowanie probiotyków.

Co ważne, dobre probiotyki posiadają przebadane klinicznie szczepy bakterii, które mają korzystny wpływ na przykre objawy towarzyszące antybiotykoterapii takie jak: biegunka. Probiotyki chronią jelita przed rozwojem organizmów patogennych, pobudzają procesy trawienne i poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego1. Probiotyki dostarczają na nowo dobre bakterie do jelit. Naturalne probiotyki takie jak kiszonki, ogórki, jogurty nie zdają egzaminu, ponieważ nie gwarantują one obecności odpowiednich szczepów bakteryjnych, mających korzystny wpływ na daną dolegliwość. Tylko przebadanie kliniczne szczepy bakterii są gwarancją skuteczności, posiadając potencjał namnażania się w świetle jelita oraz zdolność do przetrwania kwasowego środowiska soku żołądkowego. Poza tym stosowanie produktów mlecznych nie jest wskazane przy braniu niektórych antybiotyków.

Stosując probiotyk u niemowlaków (także wcześniaków) i starszych dzieci powinniśmy zdecydować się na produkt dopasowany do wieku. Dzieci posiadają inną naturalną florę jelitową niż dorośli, głównie przeważają tam bakterie rodzaju Bifidobacterium. Oczywiście suplementy diety dla dzieci podane są formie kropel lub saszetek, co sprawia, że są dla nich całkowicie bezpieczne.

Jak stosować probiotyk?

Podczas antybiotykoterapii stosowanie probiotyku zalecane jest już od pierwszego dnia. Probiotyk działa osłonowo i pomaga chronić oraz odbudowywać florę bakteryjną zarówno u dziecka, jak i dorosłego. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przerywać stosowania probiotyku nawet jak skończymy brać antybiotyk, bo organizm zmęczony działaniem leku jest jeszcze bardziej narażony na infekcję. Stosujmy probiotyk przynajmniej kilka dni po wzięciu ostatniej dawki antybiotyku. Warto stosować probiotyki, które są oporne na działanie antybiotyku, co oznacza, że możemy je przyjmować razem z antybiotykiem, dzięki czemu są wygodne w stosowaniu. Szczep Lactobacillus Rhamnosus GG jest stabilny genetycznie, dlatego może być przyjmowany jednocześnie z antybiotykiem.

  1. L. Bąk-Romaniszyn, K.Zeman, Probiotyki i prebiotyki w chorobach przewodu pokarmowego u dzieci, ediatr Med Rodz 2009, 5 (1), p. 16-22

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu poprawienia funkcjonalności i komfortu przeglądania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie.