Czym charakteryzuje się dobry probiotyk dla dzieci?

Probiotyki dla dzieci lub niemowląt to preparaty lub produkty zawierające wystarczającą liczbę żywych mikroorganizmów (bakterii lub drożdży), które mają korzystny wpływ na mikroflorę określonego obszaru organizmu1. Warto stosować probiotyki u noworodków, starszych dzieci, kobiet w ciąży oraz dorosłych w celu poprawy działania układu immunologicznego lub zwiększenia ilości korzystnych dla człowieka bakterii. Poznajmy cechy godnych zaufania probiotyków, które powinny na stałe zagościć w naszym domu.

Probiotyki mają szereg zastosowań i powinniśmy je brać stale, by zapewnić naszym jelitom zdrową mikroflorę bakteryjną. Probiotyki powinny pojawić się w naszym domu podczas i po antybiotykoterapii, w okresie wzmożonych przeziębień (np. okres jesienno-zimowy) i spadku odporności u dzieci oraz w przypadku wystąpienia biegunki. Warto stosować probiotyki także w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry, alergii pokarmowych czy chorób autoimmunologicznych.

Jak wybrać dobry i sprawdzony probiotyk dla dziecka lub niemowlaka?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy zakupiony przez nas probiotyk zawiera szczepy probiotyczne, które rozpisane są wedle schematu – rodzaj bakterii, gatunek i szczep. Godnym zaufania probiotykiem będzie ten posiadający szczep - Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103. W probiotykach liczy się jakość, dlatego nie dajmy się zwieźć prezentowanym przez niektórych producentów mnożącym się nazwom gatunków bakterii np. Lactobacillus – dla naszego organizmu najważniejsze są ich szczepy. Powinniśmy dobierać probiotyki z takimi szczepami bakterii, które mają korzystny wpływ na konkretne dolegliwości. Dodatkowo warto, by miały udokumentowaną skuteczność.

Rozsądne wydaje się więc gruntowne czytanie opakowań i kupowanie probiotyków dedykowanych – np. dla dorosłych, niemowlaków etc. Dobry probiotyk i jego szczep zawsze będą przebadane szeregiem badań klinicznych. Jest to potwierdzenie jego jakości i bezpieczeństwa. Ale nie tylko. Warto wiedzieć, że szczep, by został uznany za probiotyczny musi być odporny na działanie kwasu solnego i żółci i powinien przyczepiać się do śródbłonka. Ta pierwsza cecha umożliwia mu przedostanie się do jelita grubego, natomiast druga pozwoli na skolonizowanie jelita grubego. Dobry probiotyk dla dzieci, czy też niemowląt powinien być przechowywany w lodówce, by nie stracić swoich właściwości.

Kluczową kwestią w zakupie odpowiedniego probiotyku jest indywidualny dobór do wyników badań. Jeśli przeprowadzimy badanie mikroflory jelit to będziemy w stanie dobrać odpowiedni rodzaj probiotyku, ale i dawkę oraz czas trwania terapii.

  1. FAO/WHO Health and Nutritional Properties of Probiotics in Food including Powder Milk with Live Lactic Acid Bacteria. Report of a Joint FAO/WHO Expert Consultation on Evaluation of Health and Nutritional Properties of Probiotics in Food Including Powder Milk with Live Lactic Acid Bacteria,2001 http://www.who.int/foodsafety/publications/fs_management/en/probiotics.pdf (dostęp 10.10.2017 godz. 15:00)

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu poprawienia funkcjonalności i komfortu przeglądania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie.