Biegunka u dziecka - jak sobie z nią radzić

Biegunka powstaje w organizmie dziecka na skutek zakażeń wirusowych i bakteryjnych, zaniku flory bakteryjnej wywołanej antybiotykoterapią, infekcji, zatrucia, nietolerancji pokarmowej, niewłaściwej diety etc. Często podłoże biegunki mogą stanowić stresogenne sytuacje np. ząbkowanie. Istnieje cała gama potencjalnych przyczyn wywołania biegunki, dlatego jako rodzice powinniśmy być czujni i rozsądnie reagować na objawy.

Poznajmy parę sprawdzonych metod na pokonanie biegunki u dziecka

Częsty i luźny stolec u naszego dziecka to dowód na walkę organizmu z infekcją czy zatruciem, które chce wyeliminować. Aby wygrać z biegunką, powinniśmy unikać odwodnienia organizmu maluszka. W tym celu podawajmy mu dużo płynów w różnej postaci – najbardziej cenna dla organizmu będzie woda, ale można także zamiennie podawać maluszkowi herbatki ziołowe lub owocowe, musy, smoothie oraz zupy. Napoje nie powinny być ani zbyt zimne, ani gorące, a w przypadku wymiotów musimy je podawać naszym pociechom małymi łykami, by nie wzmagać reakcji wymiotnej.

W przypadku biegunki u niemowlaków karmionych piersią częstotliwość karmienia powinna się zwiększyć. Podobnie rzecz się ma w przypadku maluchów na mleku modyfikowanym. Mamy w miarę możliwości powinny wzbogacić swoją dietę o produkty zalecane u dorosłych w przypadku rozwolnienia – doskonałym przykładem będzie tutaj gorzka czekolada, ryż oraz banany. Korzystny wpływ na pozbycie się biegunki u niemowlaków ma wprowadzenie do diety produktów takich jak: suchary bez masła, ryż, makaron, gotowane warzywa, banany, starte jabłka. Pamiętajmy, by nie wprowadzać do diety produktów pochodzenia mlecznego, gdyż zawarte w nich białka oraz tłuszcze nie mogą być strawione przez chore jelita. Czterolatki, pięciolatki i dzieci w wieku szkolnym powinny stosować dietę wykluczającą surowe warzywa i owoce oraz krowie mleko. By nie obciążać podrażnionych organów układu pokarmowego powinniśmy zwiększyć ilość posiłków dzieciom, ograniczając ich wielkość. Biegunka u dzieci lub niemowlaków oznacza całkowite zerwanie ze słodyczami, czego większość dzieci nie może przeboleć, jednak zbyt duża ilość cukru zawarta w słodyczach może przyczynić się do jej nasilenia.

Podczas biegunki u dziecka oprócz nawadniania organizmu powinniśmy również podawać sprawdzone i godne zaufania probiotyki, które przyczynią się nie tylko do poprawienia konsystencji stolca, ale pomogą organizmowi w usunięciu toksyn i odbudują florę jelitową. W takim przypadku warto podawać sprawdzone probiotyki dla niemowląt i dzieci, które mają w środku przebadane klinicznie szczepy np. Lactobacillus Rhamnosus GG ATCC 53103, którego bezpieczeństwo zostało potwierdzone w licznych publikacjach1.

  1. M. Kotowska, P. Albrecht “Lactobacillus rhamnosus GG w świetle badań klinicznych” Forum Zakażeń

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu poprawienia funkcjonalności i komfortu przeglądania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich wykorzystanie.